środa, 12 czerwca 2013

Magiczna moc ziół IIDziś znowu trochę o ziołach. W poradniku domowym Babci Aliny znalazłam kilka ciekawych wskazówek.
Na początek interesujący przelicznik, może się przydać w szczególności gdy korzystamy z jakichś starych przepisów:


Jak mierzyć dawkowanie ziół
  • 1 łyżeczka od herbaty zawiera 1,5-2 g mieszanki ziół
  • 1 łyżka stołowa zawiera ok. 5 g mieszanki ziół
  • Jeżeli używamy jednego rodzaju ziół, przyjmuje się, że: łyżka stołowa zawiera 3 g kwaitów, 4-5 g liści lub 6-10 g korzeni i owoców

A teraz garść starych przepisów, wybrałam te najciekawsze:

Włosy skłonne do przetłuszczania

po umyciu płuczemy naparem ze skrzypu: 2 garście skrzypu zalewamy litrem wrzącej wody, na 20 minut stawiamy pod przykryciem na ciepłej płycie kuchennej. Odcedzamy i studzimy. Napar ten nie tylko przesusza włosy, ale także wpływa korzystnie na ich wzrost.

Włosy słabe

wzmocni nalewka rumiankowo-rozmarynowa: zalewamy pół garści rumianku i pół garści rozmarynu dwoma szklankami czystej wódki. Zakorkowaną butelkę odstawiamy w ciepłe miejsce na dwa tygodnie. Następnie przecedzoną nalewką nacieramy włosy podzielone na małe pasemka. Zabieg powtarzamy 3 razy w tygodniu.
 Boję się, że ta nalewka może wysuszać trochę włosy, ale dla dziewczyn którym nie straszny alkohol może się okazać użyteczna-nie stosuję się jej codziennie.

Płukanki do włosów - jakie ZIOŁA NAJLEPSZE? Zioła na piękne, długie włosy
                                                                            http://www.mowimyjak.pl

Przeciw łupieżowi

skutecznym środkiem jest nalewka z pokrzywy. Pół szklanki pokrzywy suszonej lub świeżej dobrze posiekanej wkładamy do butelki i zalewamy 1,5 szklanki czystej wódki. Korkujemy i odstawiamy na 3 tygodnie. Po upływie tego czasu nalewkę cedzimy i zlewamy do czystej butelki. Dwa-trzy razy w tygodniu przecieramy skórę głowy.


Gdy włosy wypadają

sporządzamy nalewkę z 2 łyżek korzenia łopianu zalanych 6 łyżkami spirytusu. Nalewka będzie gotowa po tygodniu. Należy pamiętać aby naczynie, w którym na ten czas odstawiona, było szczelnie zamknięte. Nalewką tą przecieramy skórę głowy raz dziennie.
Do mycia używamy odwaru z liści pokrzywy, kłącza tataraku, ziela skrzyp, korzenia łopianu ( po 3 łyżki). Zioła zalewamy litrem wody i gotujemy 15 minut.

Zioła przyczyniają się do przesuszania włosów, a wraz z alkoholem może się to wydawać prawdziwą bombą. Myślę, że przy odpowiednim nawilżaniu i spokojnym, zrównoważonym stosowaniu mogą nam pomóc rozwiązać wiele problemów. W końcu w kosmetykach i wcierkach do włosów znajdujemy pełno ekstraktów z ziół. A tutaj nawet same możemy skomponować płukanki i wcierki znając właściwości ziół i potrzeby naszych włosów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...