poniedziałek, 17 czerwca 2013

Budowa włosa


Każdy pojedynczy włos składa się w 80% z keratyny (białko składające się z 18 aminokwasów). Woda stanowi 10-15% jego masy, a pozostałą część – pigmenty, minerały ( tj. azot, siarka, srebro, złoto, sód, selen, nikiel, magnez, cynk, wapń, miedź, kwas krzemowy, jod, potas) i lipidy. 

Źródło: handsomemen.pl

Łodyga inaczej trzon włosa jest częścią wystającą ponad powierzchnie skóry. Składa się z: 

Osłonki włosa (łac. cuticula), która tworzy jego zewnętrzną warstwę. Zbudowana jest z płaskich, ułożonych dachówkowo komórek i stanowi wskaźnik, który mówi o stanie, kondycji włosów. Jeżeli komórki rogowe przylegają płasko, wewnętrzna warstwa włosa jest dobrze chroniona przed wpływem czynników zewnętrznych (włosy niskoporowate). Takie ułożenie komórek umożliwia dobre odbijanie światła, co zapewnia blask włosom. Jeżeli osłonka zostanie naruszona wskutek zewnętrznych czynników (rozjaśnianie, trwała ondulacja, częste poddawania wpływowi gorącego powietrza i inne), do wnętrza włosa mogą dostać się szkodliwe dla niego substancje. Włosy wydają się wtedy matowe, bez połysku, zniszczone. Łuski są silnie odchylone - są to włosy wysokoporowate.
Intensywna pielęgnacja umożliwia stopniowe przejście od zniszczonych włosów wysokoporowatych do coraz zdrowszych i bardziej lśniących niskoporowatych. Też do tego dąże choć nie jest to proste zadanie :)

W zależności od typu posiadanych włosów możemy w trakcie pielęgnacji  
  • otwierać łuski włosowe aby umożliwić składnikom odżywczym wnikanie do środka (ciepło, zasadowe środowisko) 
  • i domykać je ( zimna woda, kwaśne środowisko: płukanki z cytryny, octu...)
Należy tu wspomnieć, że na głowie bardzo często w różnych miejscach znajdują się włosy o różnej porowatości jak również bardzo często włosy mogą być "na długości" nisko lub średnio porowate jak to jest u mnie a moje końcówki są wysokoporowate. Niestety utrudnia to ich pielęgnację.

Pod osłonką znajduje się warstwa wewnętrzna, inaczej cześć korowa (cortex), która stanowi blisko 80% całej objętości włosa. Zabiegi upiększające tj. koloryzacja, rozjaśnianie czy trwała ondulacja i związane z nimi procesy chemiczne (utlenianie, redukcja), zachodzą właśnie w tej części włosa.

Znajdują się tu włókna keratynowe nadające elestyczność i ochronę przed rozerwaniem oraz pigmenty.

W środku rdzeń włosa zbudowany z 3-4 warstw komórek zawierających keratynę miękką, całkowicie zrogowaciałych.

Część włosa poniżej naskórka to korzeń, który tkwi w mieszku włosowym. Mieszek włosowy to cienka, cebulowato rozszerzona u podstawy kolbka, w której powstaje włos.wlos_01Mieszek włosowy można podzielić na 2 części rozdzielone strukturą zwaną wybrzuszeniem.
  1. Górna część, obejmująca wybrzuszenie i gruczoł łojowy pozostaje niezmienna w ciągu całego życia (czasem obejmuje także gruczoł potowy).
  2. Dolna część jest miejscem wytwarzania włosa i podlega zmianom w cyklu włosowym.
Podstawowe elementy mieszka włosowego to :
- brodawka włosa,
- włos,
- pochewki włosa (wewnętrzna i zewnętrzna)

Brodawka włosa to grupa aktywnych komórek, które pobudzająją podziały komórek w tzw.  macierzy włosa. Dochodzą tu  naczynia krwionośne odżywiające komórki.
Macierz włosa tworzą komórki leżące bezpośrednio nad komórkami brodawki. Komórki macierzy dzielą się analogicznie jak to ma miejsce w dolnych warstwach naskórka. Komórki odsunięte od brodawki przez nowo wytworzone warstwy, przestają się dzielić, ulegają spłaszczeniu i keratynizacji.  Wprowadzana jest do nich melanina z melanocytów znajdujących się tuż nad brodawką włosa. Te zmiany powodują, że obumierają stając się częścią martwego włosa.

Zewnętrzna pochewka włosa otacza włos i wewnętrzną pochewkę i kończy się zaraz powyżej brodawki włosa. Jest powiązana z gruczołem łojowym i mięśniem napinającym (przywłośnym).
Wewnętrzna pochewka włosa dzieli się na kilka warstw i kończy się w miejscu ujścia gruczołu łojowego. Pozostałości z rozkładu pochewki wraz z wydzieliną gruczołu łojowego tworzą łój (sebum). Gruczoł łojowy jest gruczołem holokrynowym co oznacza, że całe komórki przekształcają się w wydzieline a gruczoł ulega zniszczeniu podczas wydzielania substancji.

Informacje o mieszku włosowym zaczerpnięte zostały ze strony: http://mydlarnia-tuli.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=143&Itemid=97

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...